Jarmark bożonarodzeniowy to już od wielu lat jeden z nieodłącznych elementów obchodów świąt Bożego Narodzenia w praktycznie każdym większym mieście. Wiele słynnych jarmarków organizowanych jest w największych europejskich miastach np. w Berlinie, Wiedniu, Budapeszcie czy Pradze, jednak i w Polsce coraz popularniejsze staje się uczestniczenie w tego typu wydarzeniach, które z roku na rok przyciągają tłumy turystów.
Dzięki jarmarkom już na przełomie listopada i grudnia poczuć możemy magiczną atmosferę świąt. Wszystko za sprawą bogatych wystaw pełnych kolorowych i błyszczących dekoracji, śpiewu kolęd, czy zapachom iście świątecznych potraw oraz trunków. Można nacieszyć oko rękodziełami wystawców, ale i nakarmić kubki smakowe jarmarkowymi potrawami, a wszystko to w przepięknej scenerii rodem ze świątecznych bajek.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku (03.-23.12)
Jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych organizowany jest w Gdańsku. W 2015 roku eksperci z Colliers International Group Inc., przyznali Jarmarkowi Węglowemu w Gdańsku zaszczytne drugie miejsce wśród jarmarków organizowanych w Polsce.
Targ ten obfituje w smakołyki i ozdoby świąteczne, ale nie na samym oglądaniu zabawa się kończy. Dla spragnionych rozrywki na terenie jarmarku funkcjonuje lodowisko, wenecka karuzela czy tegoroczna nowość – koło widokowe AmberSky, które wznosi pasażerów na wysokość ok. 50 m. Przystań po jemiołą została przygotowana specjalnie z myślą o zakochanych.
Wśród ozdób choinkowych, upominków, ceramiki i biżuterii znalazło się miejsce na kulinarne przysmaki jak wigilijne pierogi, wędliny, świąteczne herbaty i słodycze, bakalie oraz wiele aromatycznych przypraw. Szczególnie rozchwytywany jest grzaniec podawany na terenie targów w specjalnym, kolekcjonerskim kubku.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu (18.11-22.12)
Niewątpliwie na uwagę zasługuje także jarmark organizowany w tegorocznej stolicy kultury – we Wrocławiu. Bardzo przypomina najpiękniejsze niemieckie jarmarki, chociażby dzięki ogromnemu wiatrakowi, który często pojawia się na jarmarkach w niemieckich miastach.
W tym roku przewidziano wiele atrakcji dla dzieci jak np. pełen niespodzianek Bajkowy Las z kilkuset choinek. Jarmark związany jest z paradą postaci świątecznych, które dodają magii całemu wydarzeniu, zaś trzykrotne dotknięcie czapki krasnala o imieniu Prezentuś ma spełniać życzenia uczestników.
Wystawy obfitują w upominki świątecznie i rękodzieła artystyczne, zaś stoiska gastronomiczne oferują zarówno przysmaki kuchni polskiej, jak i m.in. włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, austriackiej, czy węgierskiej. Podczas jarmarku można skosztować „francuskie naleśniki, włoskie sery i wędliny, węgierskie kołacze i langosze, austriackie sery czy też przepyszne hiszpańskie churros (…)” oraz wiele innych dań kuchni świata. W tym roku przewidziano kolejne kulinarne nowości pochodzące z kuchni tureckiej, włoskiej oraz węgierskiej. Nie zabraknie tez miejsca na kuchnię regionalną Dolnego Śląska, w ramach której pojawi się m.in. tradycyjny wrocławski grzaniec z nutą wanilii i czarnym pieprzem. Ogromny wybór smaków z różnych zakątków świata, ale i promocja kuchni regionalnej z pewnością zaspokoją kubki smakowe niejednego degustatora.
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie (25.11-26.12)
Krakowski jarmark bożonarodzeniowy jest związany ze stuletnią tradycją. Na ten czas krakowskie Sukiennice tętnią życiem poprzez liczne kramy rozstawione w ich najbliższej okolicy. Na każdym z nich znajdziemy ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, świąteczną ceramikę oraz wyroby z wełny, sukna oraz wiele innych ciekawych pamiątek i upominków. Nie zabraknie także zakopiańskich oscypków, które podawane będę w wersji grillowanej oraz tradycyjnego grzańca galicyjskiego prosto z beczki.
Targi będą niepowtarzalną okazją by zarówno mieszkańcom miasta jak i okolic zaserwować świąteczne dania kuchni małopolskiej (galicyjskiej) jak np. pierogi czy barszcz ukraiński. Na szczególną uwagę zasługuje kilka jarmarkowych wydarzeń, jak: inauguracja z pokazem laserowym, obchody Andrzejek wraz z atrakcjami jak np. tradycją lania wosku, konkurs na najpiękniejszą szopkę oraz wielki korowód kolędniczy.
Warmiński Jarmark Świąteczny (15-18.12)
Także mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur mogą liczyć na świąteczny wystrój swoich ulic. Niezapomniany klimat świąt w Olsztynie zapewni Warmiński Jarmark Świąteczny.
Oprócz licznych straganów z tradycyjnymi ozdobami świątecznymi oraz stoisk gastronomicznych wypełnionych daniami wigilijnymi tego regionu, miasto postawiło na artystyczny aspekt wydarzenia. Kolędy podczas jarmarku będzie można usłyszeć w wykonaniu uczniów olsztyńskich szkół.
Przewidziano także liczne spektakle teatralne, a i nie zabraknie oprawy muzycznej podczas trwania wydarzenia. Odbędzie się również wspólne czytanie „Opowieści wigilijnej”. Dodatkowo w tym roku do Olsztyna zawita Święty Mikołaj prosto z Finlandii.
Betlejem Poznańskie (26.11-22.12)
W Poznaniu tegoroczny jarmark zaplanowano aż w dwóch lokalizacjach, tradycyjnie na płycie Starego Rynku (2-22.12.2016) oraz nieco wcześniej na Placu Wolności (26.11 – 22.12.2016). Oba wydarzenia odbywać będą się równocześnie i obfitować w ogrom ciekawych atrakcji, jak liczne koncerty oraz wspólne kolędowanie.
Pojawi się także Święty Mikołaj, a i nie zabraknie animacji dla dzieci. Zostanie odegranych kilka świątecznych spektakli. W dwóch lokalizacjach zostanie zorganizowana specjalna Szopka Betlejemska. Zabudowa wydarzenia będzie tworzyć klimat świątecznej wioski ozdobionej tysiącami kolorowych lampek.
Na Placu Wolności zostanie postawiona wielka piramida, symbol zarówno polskich jak i zagranicznych jarmarków. Nie zabraknie drewnianej karczmy serwującej wigilijne przysmaki oraz klimatycznej sceny dla artystów uświetniających całe wydarzenie. Będzie okazja skosztować dań kuchni regionalnej jak i grzanego wina. Jedną z głównych atrakcji będzie już kultowy Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej w ramach którego od 9 do 11 grudnia uczestniczy podziwiać będą mogli twórców rzeźb lodowych podczas ich pracy. Dodatkowo zostanie przeprowadzonych mnóstwo konkursów z nagrodami, jak i warsztatów np. z rzeźbienia w lodzie.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Barbakanie (28.11-08.01.2017)
Warszawskie jarmarki niezmiennie zapewniają prawdziwy wysyp stoisk oraz atrakcji rozrywkowo-kulinarnych zarówno dla mieszczan i turystów. Jarmark na Barbakanie oprócz bożonarodzeniowego charakteru, skupia się także na promocji miasta wraz z bogatą ofertą pamiątek z Warszawy. Będzie to z pewnością niepowtarzalna okazja do nabycia świątecznych upominków, szczególnie tych, które oferują lokalni rzemieślnicy, a wśród nich: ceramika, rzeźby i różnego rodzaju ozdoby choinkowe oraz na wigilijny stół. Organizatorzy zapewniają o licznych atrakcjach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z pewnością nie zabraknie prawdziwie bożonarodzeniowych przysmaków pochodzących z tradycyjnego, polskiego stołu wigilijnego. Wszystko w przepięknej scenerii iluminacji oraz szeregu drewnianych domków, które tworzą niezwykły klimat warszawskiego jarmarku. Dodatkowo w tym czasie na Starym Rynku w Warszawie zostanie otwarte lodowisko.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu (9-23.12)
Już po raz trzynasty jarmark zawita na toruńskie Stare Miasto. Stoiska wypełnione będą rękodziełem lokalnych twórców, a wśród nich dominować będzie tematyka świąteczna w postaci ozdób, figurek, malowideł i ceramiki. Nie zabraknie także wytwórców wędlin, serów, nalewek i miodów, w tym miodów pitnych. Starówka w Toruniu zostanie udekorowana choinkami, specjalny wystrój będzie charakteryzował także toruńskie kamieniczki, pawilony i świąteczne stragany. Gotyckie zabytki Torunia w świetle świątecznych ozdób nabierają zupełnie innego, niepowtarzalnego charakteru. Uczestników rozgrzewać będą grzańce oraz miód pitny. W każdy dzień trwania jarmarku pojawiać będzie się św. Mikołaj wręczający dzieciom słodycze.