Torcik Sachera został wymyślony we Wiedniu w 1832 r. przez Franza Sachera. Powstał na zamówienie hrabiego Metternicha. Na przełomie niespełna 200 lat stał się kulinarnym symbolem Wiednia.
Historia głosi, że Sacher został poproszony o stworzenie nowego ciasta, gdy szef kuchni był chory. Nawiązanie do Metternicha zostało prawdopodobnie stworzone przez Eduarda wiele lat później, aby odwołać się do „wiedeńskiej nostalgii za ich imperialną przeszłością”.
Określenie Original Sacher-Torte jest zarejestrowanym znakiem towarowym.
Czym jest tort Sachera?
Tort Sachera, to wypiek z czekoladowego ciasta przełożony cienką warstwą dżemu morelowego i oblany na wierzchu i po boku gęstą polewą czekoladową. Tradycyjnie podaje się go z niesłodzoną bitą śmietaną.
Tajemnicą jest nie tylko składniki na ciasto, ale też glazura- sposób wykonania i proporcje trzech rodzajów czekolady. Nie wiadomo tez, kto jest producentem tych rodzajów czekolady jedne źródła podają Lubekę i Belgie, a inne producentów z Francji Hiszpanii.
Hotel Sacher
Eduard, syn Franza Sachera, pod koniec lat 70. wybudował na przeciwko Wiedeńskiej Opery Państwowej hotel, który zdobył renomę za sprawą jego żony Anny.
Hotel od lat 90. nosi imię Sacher, od właściciela. Żona Franza, Anna po śmierci Ewarda przejęła hotel. Było to miejsce gdzie gościli i prze bywali osoby z wyższych sfer. Od końca lat 80 XIX w. tort Sachera, dostarczano do Berlina, Londynu i Paryża.
Druga wojna światowa nie doprowadziła do większych zniszczeń hotelu, ale jak to nierzadko bywało w Niemczech i Austrii, większe straty hotel doznał w latach powojennych. We Wiedniu krótko stacjonowali Rosjanie, którzy marmurową jadalnię zamienili na stajnią dla koni. Jednak na pocz. lat 50. wojska brytyjskie zwróciły hotel Sacher spadkobiercom. Hotel nadal kontynuuje przedwojenne tradycje goszcząc w swych apartamentach znane osoby (np. Grace Kelly, Leonard Bernstein, Herbert von Karajan, John Lennon i Yoko Ono).
Przeczytaj także nasz artykuł na temat: kulinarne atrakcje Salzburga
Tort Sacher. Gdzie najlepiej zjeść?
Aby skosztować tortu Sachera należy udać się do sklepu Hotelu Sacher we Wiedniu lub w Salzburgu lub do filii Cafe Sacher w Innsbrucku lub w Graz.
Tortu Sacher skosztujecie także w Sacher Shop w Bolzano, w strefie wolnocłowej lotniska w Wiedniu. Kupicie go także za pośrednictwem sklepu internetowego Hotelu Sacher.
Gdzie produkowany jest tort Sachera?
Na początku XXI wieku produkcja została przeniesiona z piwnic hotelu do odrębnego budynku na obrzeżach Wiednia, gdzie z wyrób deseru odpowiada ponad 20 cukierników i ok. 30 pakowaczy. Praca nie należy do lekkich- cukiernik musi dziennie rozbić ponad 7500 jajek! Również od tego samego okresu zakład produkujący Tort Sachera posiada również krajalnice do ciast, bo poza tortami w całości kawiarnie i sklepy hotelowe oferują również sprzedaż kawałów tortu oraz kostki Sachera. Dostawa do punktów sprzedaży odbywa się dwa razy w ciągu dnia. Największy weselny tor Sachera miał 12 warstw (pięter), a największy 2,5 metra średnicy.
Ciekawostka. Jak torcik Sachera łagodził polityczne waśnie…
Tort Sachera jest nazywany cukierniczym ambasadorem Austrii. Jednak tort był również bohaterem (drobnego) epizodu politycznego. W 2000 r. w skład rządu Austrii weszła skrajnia prawica, doprowadziło do nałożenia przez Unię Europejską sankcji na ten kraj.
Dla załagodzenia sytuacji minister spraw zagranicznych przybył na szczyt UE z wielkim torem Sachera.