Jeśli chodzi o źródło dobrego smaku herbaty, to jest wiele opinii, jak go uzyskamy. Anglicy mawiają, że najlepsza jest z mlekiem i cukrem. W Afryce północnej będzie esencjonalna i bardzo słodka. Każdy jednak ma inny gust, tradycję, przyzwyczajenia. Jak to zatem robią inni, jak przygotować dobrą herbatę prawidłowo?
Tradycja picia herbaty
Kultura i rozbudowana tradycja picia herbaty jest mocno zakorzeniona w krajach arabskich. W Turcji oraz w północnej Afryce, jak kraje Maghrebu (przede wszystkim Tunezja i Maroko). Tam herbatę pijemy szybko, z małych szklanek, często z naprawdę dużą ilością cukru. Herbata bez względu na dodatki zachowuje jednak swą przezroczystość. Dawniej ludzie używali metalowe, z reguły cynowe, kubki do herbaty lub czekolady ale z powodu ryzyka poparzenia się z czasem wyparły je ceramika i szkło.
Jaka herbata jest dobra?
W Polsce epoki socjalizmu herbata, niestety dość przeciętnych gatunków, była praktycznie jedynym napojem do śniadań i kolacji. Stąd też pewnie jej w jakimś sensie wymuszona popularność i związana z nią ceremonia, sentyment do szklanek, koszyczków i podkładek.
Odkąd pojawiły się specjalistyczne sklepy z herbatami dobrej jakości, słusznie ją doceniliśmy. Pewną rolę w tym ma nie tylko dostępność samych herbat z całego świata ale i przepięknych zestawów do eleganckiego, domowego podawania herbaty. W związku z tym w zaciszu własnego domu z przyjemnością odkrywamy, czym może być tradycja picia herbaty.
Woda na herbatę jest ważna
W dobrych kawiarniach i restauracjach nie podadzą nam już raczej herbaty złej jakości. Właściciele zapewniają tam zazwyczaj wodę filtrowaną dla zapewnienia dobrego smaku naparu. Często również gastronomiczne ekspresy do kawy wymagają odpowiednich instalacji filtrujących. Aby była dobra, musi być zaparzana we właściwej temperaturze, która jest zależna od rodzaju liści. Wszystko to łącznie wpływa na smak herbaty. Polecamy zwłaszcza herbaty z certyfikatem ekologicznym, uprawiane bez pestycydów, poszanowaniem praw pracowniczych i przyrody.
Jak herbatę pije się na świecie? Ciekawostki historyczne
W świecie arabskim, Rosji i Europie poza restauracjami czy kawiarniami herbatę dostaniemy w cylindrycznych, prostych szklankach. W Rosji i Europie Wschodniej herbatę ludzie pili z prostych, cylindrycznych szklanek o pojemności 250 ml. Rzadko możemy już spotkać naczynia szlifowane, które w socjalistycznej gospodarce niedoborów uchodziły wręcz za ekskluzywne.
Marokańczycy chętnie korzystają z kompletów składających się z tacy, czajniczka i kilku (6-8) małych kubeczków w kształcie odwróconego, ściętego stożka. Całość jest najczęściej grawerowana. Są one bardzo popularne także w lokalnych herbaciarniach, które są typowym miejscem męskich spotkań.
Skąd się wzięły koszyczki na szklanki?
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że metalowe, zdobione koszyczki na szklankę, które coraz rzadziej zobaczymy w polskich domach, wywodzą się z carskiej Rosji i nazywają się podstakannik. Ich narodziny sięgają początków XIX w. W tamtym czasie to Rosjanie należeli do wiodących konsumentów herbaty. Koszyczki te zostały wymyślone, aby ułatwić picie herbaty mężczyznom z wyższych sfer, gdyż w tamtym czasie filiżanki były zarezerwowane wyłącznie dla dam.
Nie dziwi nas, że pierwsze koszyczki do szklanek byÅ‚y wykonane ze zÅ‚ota lub srebra. Dopiero po Rewolucji Październikowej trafiÅ‚y one na masowÄ… skalÄ™ do gospodarstw domowych. Wówczas produkowano je z taÅ„szej cyny lub mosiÄ…dzu. Obecnie XIX – wieczne podstakanniki z carskiej Rosji majÄ… dużą wartość kolekcjonerskÄ…. Herbaty na modÅ‚Ä™ rosyjskÄ… można posmakować z konfiturÄ…. Nie dodajemy jej do napoju ale towarzyszy mu ona na spodku obok, jako dodatek.
Filiżanki kolekcjonerskie
Jedna z ciekawszych form, jaka pojawiła się w epoce wiktoriańskiej, w latach 70. XIX wieku, to filiżanka dla wąsaczy. W tamtym czasie wąsy stały się nie tylko modne, a wręcz obowiązkowe, na przykład w armii brytyjskiej na początku XX wieku. Filiżanka, lub mniejszy kubek był wyposażony w ceramiczną półkę, która miała otwór, aby można było pić i nie zamoczyć wąsów w herbacie . Domyślamy się, że oryginalne filiżanki z miejscem na wąsy z epoki wiktoriańskiej są obecnie już tylko obiektami kolekcjonerskimi.
Herbata w filiżance
Europejska filiżanka do herbaty ma zwykle mały uchwyt, jest wykonana z porcelany, rzadziej z fajansu.
Filiżanki do porannej herbaty, są większe, niż te do podawanej po południu. Prócz tego oba typy filiżanek do herbaty są niższe i szersze od tych do kawy. Oryginalnie naczynie powstało w Chinach, w krótkim czasie po opracowaniu techniki wyrobu porcelany (od VII wieku). Filiżanki z uchwytem to dość młody wynalazek, podobnie jak spodek do filiżanki (początek XIX wieku).
Z europejskiej perspektywy chiÅ„skie filiżanki do herbaty o pojemnoÅ›ci 20 – 50 ml sprawiajÄ… wrażenie naparstków. Powinny być wykonane z delikatnej biaÅ‚ej, półprzezroczystej porcelany z lekkim, nienachlanym wzorem, a przed trafieniem na stolik goÅ›cia warto je podgrzać do temperatury otoczenia. Czasem mówimy, że bardziej doceniamy smak herbaty w porcelanowej filiżance.